Tervetuloa SRK:n Suviseuroihin Lopelle!
Jos Jumala suo, vuoden 2025 Suomen Rauhanyhdistysten Keskusyhdistyksen (SRK) Suviseurat järjestetään Kanta-Hämeessä Lopen kunnassa 27.–30.6.2025.
Seurapaikkana on Räyskälän lentokenttäalue, jossa on aiemmin järjestetty Suviseurat vuosina 2022 ja 2012. Majoituskäyttöön tulevaa aluetta on jonkin verran laajennettu.
Järjestelyvastuussa tällä kertaa ovat eteläisen Suomen rauhanyhdistyksistä Helsingin, Järvenpään, Kouvolan, Lahden, Lappeenrannan, Lempäälän, Mäntsälän, Pornaisten ja Porvoon alueiden rauhanyhdistykset. Päävastuu järjestelyistä on Lahden rauhanyhdistyksellä. Yhteensä järjestelyalueen rauhanyhdistyksissä on noin 2300 jäsentä.
Suviseurat on vuosittainen kaikille avoin seuratapahtuma, jonka ohjelma koostuu seurapuheista, virsistä ja lauluista. Vuoden 2025 Suviseurojen seuratunnuksena ovat Psalmin 73 sanat: Taivaassa minulla on sinut.
Tervetuloa seuraamaan Lopen Suviseurojen valmisteluja ja osallistumaan Suviseuroihin kesällä 2025!
Suviseurojen päätoimikunta
Lisätietoja:
Markku Kamula, päätoimikunnan puheenjohtaja
050 322 5556, markku.kamula@gmail.com
Asko Syrjälä, SRK:n suviseuratyön vastuuhenkilö
040 016 5042, asko.syrjala@srk.fi

SRK:n Näin me uskomme -sivulta voit lukea lisää Suviseurojen keskeisimmästä sanomasta ja uskostamme.
Voit kuunnella aiempien Suviseurojen seurapuheita täältä.
Ajankohtaista
Uutisia ja tapahtumia Suviseuroista
”Mitään epätavallista liikehdintää ei näkynyt” – muistoja yövartioinnista ennen suviseuroja
Kohti Lopen Suviseuroja -blogin helmikuun kirjoittaja on Leena Hilliaho Kouvolasta. Blogissa hän kertoo mukavia muistojaJatka lukemista >
Jämsässä suunniteltiin Suviseurojen viestintää
Suviseurojen viestinnän vastuuhenkilöitä ja tekijöitä kokoontui Jämsän Kristillisen Kansanopiston kurssille 14.–16. helmikuuta. Suviseuraviestinnästä vastaava SeuratoimitusJatka lukemista >
Tervetuloa Suviseurojen kirkkolauluiltoihin!
Kirkkolauluillat virittävät meidät Suviseurojen tunnelmaan jo keväällä Jo perinteeksi muodostuneet Suviseurojen kirkkolaulutilaisuudet järjestetään huhti- jaJatka lukemista >